Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

* Φωτογραφικό υλικό

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ο Jorge Lorenzo πήρε μια παληκαρίσια νίκη στο Ιταλικό Grand Prix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Jorge Lorenzo πήρε μια παληκαρίσια νίκη στο Ιταλικό Grand Prix   Ο Jorge Lorenzo πήρε μια παληκαρίσια νίκη στο Ιταλικό Grand Prix Empty05.07.11 22:06

Επιτέλους ένας ενδιαφέρων αγώνας φέτος στο MotoGP! Ο σταθερός καιρός της Κυριακής σε συνδυασμό με την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι χιλιάδες θεατές που πλημμύρισαν τους λόφους του Mugello ήταν τα συστατικά που βοήθησαν τους αποφασισμένους αναβάτες να χαρίσουν θέαμα και να οδηγήσουν στο όριο τις μοτοσικλέτες τους.

Εκπληκτικός, ίσως για πρώτη φορά φέτος, ήταν ο Jorge Lorenzo με την εργοστασιακή Yamaha ο οποίος έφτασε στη δεύτερη φετινή του νίκη. Ο Ισπανός ξεκίνησε καλά τον αγώνα, αλλά έχασε πολύ έδαφος στους πρώτους γύρους από τον πυραυλοκίνητο Casey Stoner. Όσο πέρναγε η ώρα όμως ο πρωταθλητής ανέβαζε ρυθμό και με απίθανους συνεχόμενους γύρους στο 1:48.6 κατάφερε να φτάσει τον Αυστραλό 8 γύρους πριν το τέλος. Δεν άφησε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη και πέρασε άμεσα τον Stoner συνεχίζοντας το δυνατό του γυρολόγιο. Από εκεί και έπειτα δεν απειλήθηκε ξανά από τους αναβάτες της Honda και τελικά έφτασε στην πρώτη του νίκη στο στεγνό φέτος. Η επιστροφή του Lorenzo σε περσινά εξαρτήματα της YZR-M1 2010 φαίνεται να τον βοήθησε να βρει ξανά την αυτοπεποίθησή του και η οδήγηση στο Mugello ήταν δείγμα πρωταθλητή.

Ο Jorge Lorenzo πήρε μια παληκαρίσια νίκη στο Ιταλικό Grand Prix Lorenz12

Στη δεύτερη θέση, όσο κι αν φανεί περίεργο, τερμάτισε ο Andrea Dovizioso. Ο Ιταλός παρακολούθησε από κοντά τον Lorenzo σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από την 3η θέση. Όταν ο Lorenzo ανέβασε ρυθμό και έφτασε τον Stoner ήταν εκεί, ενώ μόλις είδε τον teammate του να χάνει την πρώτη θέση του άνοιξε η όρεξη. Έμεινε στους τελευταίους 5 γύρους κολλημένος πίσω από τον Casey και όταν βρήκε την κατάλληλη ευκαιρία πέρασε μπροστά και πήρε τη δεύτερη θέση. Πολλοί θα περίμεναν τον Dovi να μείνει πίσω από τον Stoner για να πάρει περισσότερους βαθμούς στο κυνήγι του τίτλου, αλλά μέσα στην πατρίδα του και μπροστά στο fan club του δεν μπορούσε να κάνει πίσω και πήρε αυτήν την πολύτιμη 2η θέση.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο Casey Stoner ήταν άπιαστος και κανείς δεν πίστευε ότι τελικά θα τερματίσει 3ος. Ο Αυστραλός έκανε απίθανο πρώτο γύρο και άνοιξε μεγάλη διαφορά από τον Lorenzo, ενώ μέχρι το μέσο του αγώνα είχε φτάσει τη διαφορά στα 2 δευτερόλεπτα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν αυτή που περίμενε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας. Ο αναβάτης της Repsol Honda άρχισε να χάνει ρυθμό με αποτέλεσμα να τον φτάσει ο Lorenzo και να τον περάσει. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Casey δεν μπόρεσε να κρατήσει πίσω του ούτε τον Dovizioso και έτσι έμεινε στην 3η θέση. Ο Stoner παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αλλά πλέον ο Lorenzo πλησίασε.

Menos
Menos

Ηλικία : 51
Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Jorge Lorenzo πήρε μια παληκαρίσια νίκη στο Ιταλικό Grand Prix   Ο Jorge Lorenzo πήρε μια παληκαρίσια νίκη στο Ιταλικό Grand Prix Empty05.07.11 22:07

Rossi στην εξάδα, μάχη Spies-Sic

Simoncelli με τον Ben Spies μπορεί να μην κατάφεραν να μείνουν κοντά στους πρώτους τρεις, αλλά είχαν τη δική τους μάχη. Οι δύο αναβάτες αντάλλαξαν πολλές φορές θέσεις με οριακά, αλλά καθαρά προσπεράσματα και τελικά ο Spies ήταν εκείνος που πήρε την 4η θέση. Ο Τεξανός στην τελευταία στροφή του αγώνα έκανε την κίνησή του και άφησε τον Ιταλό πίσω του. Καλός αγώνας και από τους δύο αναβάτες, οι οποίοι σίγουρα διασκέδασαν τον αγώνα, αν και θα ήθελαν να είναι στη μάχη του βάθρου.

Ένας ακόμα μέτριος αγώνας για τον Valentino Rossi και τη Ducati, αυτήν τη φορά μέσα στην έδρα τους. Ο Ιταλός έκανε κακή εκκίνηση και δεν κέρδισε πολλές θέσεις. Όταν τα πράγματα ηρέμησαν άρχισε να παλεύει με το group της 6ης θέσης το οποίο περιλάμβανε τους Bautista, Edwards, Crutchlow και Barbera. Ο Ιταλός με όμορφα προσπεράσματα κατάφερε να τους αφήσει όλους πίσω του και να τερματίσει τον αγώνα στην 6η θέση. Η διαφορά όμως των 26 δευτερολέπτων από τον πρώτο ενόχλησε τον Rossi ο οποίος μόλις επέστρεψε στο box της ομάδας έκλεισε το γκαράζ της Ducati και προφανώς ξεκίνησαν μια μεγάλη συζήτηση για τη μοτοσικλέτα. Μπροστά τους 80.000 θεατές του Mugello ο Rossi σίγουρα θα ήθελε σίγουρα κάτι καλύτερα, αλλά στην παρούσα φάση δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω.

Στη δεκάδα του Mugello τερμάτισαν οι Barbera, Pedrosa, Edwards και Hayden, με τον Pedrosa να κάνει εξαιρετική δουλειά και παρά τον τραυματισμό του τερμάτισε ψηλά στην κατάταξη. Ο Nicky Hayden ήταν 6ος αλλά ένα λάθος τον άφησε τελευταίο και πάλεψε αργότερα για να τερματίσει τελικά στη 10άδα. Πιο πίσω έμειναν οι Aoyama, Abraham, Bautista, De Puniet και Elias με τον αναβάτη της Rizla Suzuki να κάνει καλό αγώνα μέχρι το μέσο πριν υποχωρήσει στις πίσω θέσεις. Εκτός αγώνα έμεινε ο Cal Crutchlow ο οποίος είχε ξανά πρόβλημα με το εμπρός ελαστικό του.

Επόμενος αγώνα στο Sachsenring της Γερμανίας σε δύο εβδομάδες.

» Garrr Prix

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης