Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

* Αγωνιστικά νέα
* Chopper & Cruiser
* Enduro & Motard
* Motocross & Trial
* Naked
* On-Off Road
* Scooter, 3 τροχοί & ATV
* SuperSport
* Touring & Sport-Touring
* Ηλεκτροκίνητα & Υβριδικά
* Κλασσικές, Αντίκα & Cafe racer
* Τεχνικά θέματα
* Αρθρα
* Φωτογραφικό υλικό

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Καλή περιήγηση!
Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

* Αγωνιστικά νέα
* Chopper & Cruiser
* Enduro & Motard
* Motocross & Trial
* Naked
* On-Off Road
* Scooter, 3 τροχοί & ATV
* SuperSport
* Touring & Sport-Touring
* Ηλεκτροκίνητα & Υβριδικά
* Κλασσικές, Αντίκα & Cafe racer
* Τεχνικά θέματα
* Αρθρα
* Φωτογραφικό υλικό

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Καλή περιήγηση!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ελληνικό Φόρουμ Μοτοσυκλετισμού
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....

Πήγαινε κάτω 
+3
Λύκος
Menos
thodorisk
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:47

ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ....
http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=82&t=25003
Παρεπιπτωντως το προτζεκτακι "τρεχει" απο τον περασμενο Αυγουστο...

Μιας που ειναι καλοκαιρι και εχουν πιασει οι ζεστες,μεταξυ βουτιας,ηλιοθεραπειας και μπυρας εφαγα την πετρα κατακουτελα... Να φτιαξω ενα Harley Sportster 883 café racer...

Ο δοτης ειναι αυτος...Ενα Harley Davidson Sportster Custom του 93(νομιζω)..
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... HD-Sportster2002
Ανηκει στον πατερα μου και ειναι παρατημενο εδω και μια τετραετια... Μετα απο πολυωρες συζητησεις σχετικα με το αν θα επρεπε να πειραξω τετοιο μεγαλουργημα και αφου δεν εβγαλα ακρη, με συνοπτικες διαδικασιες το πηρα και βασικα δεν το ξερει...

Το σχεδιο ειναι μεγαλοπνοο...Ενισχυσεις στο ψαλιδι και στο πλαισιο ωστε να δεχτει το μονο κεντρικα τοποθετημενο αμορτισερ απο ΖΧ10 08, USD (κατα πασα πιθανοτητα απο ΚCool μαζι με σταυρο-τιμονοπλακα στην οποια θα φτιαχτουν offset βασεις,μπας και μειωθει καθολου η καστερ, δισκοι-δαγκανες 636, carbon τεποζιτο-ουρα-φτερο, ζαντες απο ΖΧ10 κλπ κλπ...

Μην βγει κανενας να πει "το μηχανακι εχει αλλο προσανατολισμο"... Το sportster  ειναι μακραν το ΠΙΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ EVER... Ειναι τοσο ελεινο στην stock μορφη,που οτι και να του κανεις ειναι βελτιωση...Δεν σταματαει ουτε σε τοιχο,ζυγιζει 2,5 τονους,εχει την απιστευτη ισχυ των 42 μουλαριων... Μην πει κανενας για ροπη γιατι βγαζει 6 κιλα.. To ER βγαζει περισσοτερο με -200 κυβικα.... Εχει μια πρωτη που σπαει στα 50 χιλιομετρα και η δευτερα σπαει στα 100...Κοινως για να πας με 40-45 χλμ ή θα εχεις σπασμενη δευτερα ή τριτη κρεμασμενη...Μαγεια... Ας μην μιλησω για στριψιματα καλυτερα....

Παρολαυτα εχει κατι που δεν εχουν πολλα μηχανακια...ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ... Και εναν ηχο που μυριζει τραγιλα...

Δεν ειναι κατι που τελειωνει απο την μια μερα στην αλλη αλλα τουλαχιστον η αρχη εγινε..
Χτες το πηρα στο μαγαζι και αρχισα να λυνω..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 16ly

Και παρεα με τα αλλα "ζωακια"...
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Y3d9

Ο δρομος μακρυς... Περαστικα μας Laughing Laughing  Laughing

FUCK THE FACTORIES...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thodorisk στις 23.04.14 6:07, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:49

Σημερα προχωρησαμε λιγακι.. Περιμενοντας τα μηχανικα,ειπα να ξεκινησω το κουστουμι του..

Ειπαμε οτι τεποζιτο,ουρα, φτερο θα γινουν ανθρακονηματινα.. Για να τα φτιαξεις ομως χρειαζεσαι καλουπι.Και το καλουπι απο καπου πρεπει να το βγαλεις..

Αρα παμε να φτιαξουμε τεποζιτο και ουρα..

Αρχικα θα χρειαστουμε κατι ελαφρυ και ευκολο στο τριψιμο ωστε να μπορουμε να φερουμε το σχημα χωρις πολυ κοπο. Τετοιο υλικο ειναι το σφουγγαρι ανθοδετικης.Ειναι το σφουγγαρι που βαζουν στα στεφανια,στα αποξηραμενα κλπ οι ανθοπωλες. Βγαινει σε πολλα σχεδια,μεταξυ των οποιων σε σχημα "τουβλου", και σε δυο ειδη.Τα "ξερα" και τα "υγρα".Η διαφορα τους ειναι οτι το ξερο δεν κατακρατει νερο,ενω το υγρο κατακρατει.Οποιο και να παρει καποιος ειναι το ιδιο.Η μονη τους διαφορα ειναι η τιμη.Το υγρο ειναι 30% φθηνοτερο..

Αφου εφαγα τον κοσμο να βρω επαγγελματικη συσκευασια βρηκα και πηρα 2 κουτες των 20 τεμαχιων,προς 14 ευρω η μια...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Gxfh

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 5zpg

Τα κολλησα μεταξυ τους περιπου στο σχημα που ειχα στο μυαλο μου με κολλα σε σπραιυ 3Μ.
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Xtbc

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Ett3

Το κομματι αυτο ειναι το κομματι που προοριζεται για την ουρα..

Μετα απο λιγο τριψιμο,αρχισε να δειχνει..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Cx8f

και μετα απο αρκετο τριψιμο πηρε το τελικο της σχημα..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Y9yk

Αντιστοιχη διαδικασια ακολουθησα για το τεποζιτο,με λιγο περισσοτερη δουλιτσα λογω του πιο περιπλοκου σχηματος..

Σε αυτο το σημειο να πω οτι το σφουγγαρι αυτο στην κυριολεξια το τριβεις με τα χερια!!!

Οσον αφορα το σχεδιο,ειπα να μην ξεφυγω πολυ απο τα ορια του cafe (στενο σχετικα τεποζιτο σε vintage γραμμες ,που ομως θα δειχνει φρεσκο)..

Το αποτελεσμα ειναι αυτο
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Eedq

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Zz0r

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Qkkb

Ειναι ενιαιο κομματι και θα κοπει μετα τους πολυεστερες.. Σκευτηκα να το κανω οπως το δεκαρι μου (τεποζιτο-ουρα ενα κομματι) αλλα γρηγορα εγκατελειψα την ιδεα βασικα λογω αυξημενων κραδασμων και φυσικα επειδη την π@@τσα που εφαγα με το δικο μου, δεν θελω να την ξαναφαω... :evil:

Το επομενο σταδιο ειναι να καλυφθει με πολυεστερα,να στοκαριστει και να τριφτει,να γινει η επιφανεια τελεια ωστε το καλουπι να ειναι αντιστοιχο. Ελπιζω μεχρι την επομενη Παρασκευη που θα φυγω διακοπες να εχω τελειωσει με το πρωτοτυπο...

Επειδη αυτου του ειδους τα υλικα αντιδρουν με τον πολυεστερα,επομενο βημα ηταν να καλυφθει ολο απο χαρτοταινια.. Το αποτελεσμα ειναι αυτο

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Ngd9

Και τελος για σημερα... Το υποπλασιο Θα φτιαχτει μολις τελειωσουν οι μετατροπες σε μπροστινα και αμορτισερ ωστε το τεποζιτο να κατσει ακριβως στην θεση του. Επισης η ουρα απο κατω ειναι κλειστη ωστε να φιλοξενησει τα ηλεκτρικα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:50

Παμε τωρα..Σημερα ξεκινησαμε τους πολυεστερες... Πριν απο αυτο ομως (και κατοπιν υποδειξηςτου φιλου Αλεξανδρου), εκανα μερικες αλλαγες..

Το τεποζιτο στο σημειο που ενωνε με την σελα,οντως ηταν πολυ "ρηχο" και η ουρα μου φανηκε πολυ μπομπε και μεγαλη σε σχεση με το υπολοιπο.. Επισης η ουρα μου φανηκε πολυ ισια και της εδωσα λιγο περισσοτερη κλιση προς τα πισω... Επισης για να "σπασω το πολυ ισιο στην πανω μερια του τεποζιτου του προσθεσα ενα νευρακι που ξεκιναει απο μπροστα και φτανει μεχρι πριν τη σελα.. Η ουρα θα ειναι κλειστη γυρω γυρω με ανθρακονημα.Απο κατω για να μην φαινεται πολυ ισιο,το εκανα λιγο "μπομπε" και επισης την ουρα στο τελειωμα της της εδωσα λιγη περισσοτερη κλιση προς τα πανω..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... K2it

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Rsyt

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Dbc6

Ξεκινησα λοιπον να πολυστερωνω το κατω μερος...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... M0lq

Αλλα και παλι κατι δεν μου αρεσε.. Το παχος κατω απο την σελα ειναι πολυ μεγαλο.Ειναι απαραιτητο ομως γιατι εκει θα μπουν τα ηλεκτρικα πανω σε μεταλλικη πλακα.Για να το λυσω εκανα το εξης.Μιας που θα μπει σελα,εκοψα ενα κομματι τριγωνικο στο πλαι,δεξια και αριστερα, ωστε να κατεβαινει η σελα και στα πλαγια.Στην φωτο φαινεται καθαρα.

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... F2iu

Η σελα και τα γκριπς θα ειναι ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ... Ναι, τα γκριπακια ειναι ποδηλαταδικα.....

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... T9p1

Το φαναρι θα ειναι ΚΙΤΡΙΝΟ...Και αν ρωτησει καποιος γιατι κιτρινο,θα απαντησω διοτι ηταν παλιοτερα τροπος να ξεχωριζουν τα αγωνιστικα αυτοκινητα οταν ετραχαν μαζι απο διαφορες κατηγοριες... Συν οτι ειναι ΜΟΥΝ@ΡΟΣ...

Οργανο ΔΕΝ θα μπει,για να κρατησω οσο πιο clean γινεται(που λενε και οι φιλοι μας οι αμερικανοι)...Αντι αυτου θα μπουν στην τιμονοπλακα (ναι καλα διαβασατε...) 4 led λαμπακια (για μικρη μεγαλη σκαλα φωτων,νεκρα και ignition) 2 διακοπτακια αεροπορικου τυπου (για μικρη μεγαλη σκαλα και kill swich) και ενα μικρο start button (θα καταργηθει ΚΑΙ η κλειδαρια ΚΑΙ τα χειριστηρια στα κλιπον...)

Το μοτερ θα γινει ολο μαυρο ματ και οι ψυκτρες στο χρωμα του μεταλλου. Οι ζαντες μαυρες γυαλιστερες (μαλλον) και ελεγα να παιζω με κανα περιεργο χρωμα σε πλαισιο και ψαλιδι.Απο την αλλη επειδη το μπροστινο και το αμορτισερ ειναι χρυσα, ελεγα να τα κανω μαυρα... Θα δουμε...Μπορει να κανω τις ζαντες μπλε...

Την ερχομενη εβδομαδα ΜΑΛΛΟΝ θα εχω και πιο juicy φωτο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:52

Σημερα προχωρησαμε κιαλλο...

Κοπηκε η ουρα, την στοκαριστησα, την ετριψα και την εριξα σιδηροστοκο πιστολιου.. Το σαγρε που φαινεται ειναι απλα το πολυ υλικο που εριξα..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Vnfb

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 3uam

Πηρα και το μπροστινο..Λογικα μεχρι την παρασκευη θα εχω φωτο τοποθετημενο..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Lh15

Και δουλεια χωρις φιλους και μπυρα δεν γινεται...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Rbwx

Το σφυρι λενε ειναι το ελληνικο κατσαβιδι... Laughing Laughing Laughing

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 05un
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:53

ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ!!!!!!!!!!!!!

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Nnik

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Ly2h

Το οποιο μπηκε πολυ πιο ευκολα απ'οσο νομιζα..Ξεπρεσαραμε τον αξονα του harley,τον τορνιραμε λιγο κατω για να μπει πρεσαριστος στην κατω του gixxer,φτιαξαμε 1 δαχτυλιδι για την πανω τιμονοπλακα,βιδωσαμε και βουαλα... Παρεπιπτωντως ο αξονας του hd ειναι λεπτος πανω και φαρδυς κατω...

Το προβλημα ειναι οτι οι τιμονοπλακες ειναι μια στενες απο του δεκαριου και ο τροχος ισα που μπαινει...2 λυσεις: Η' βαζω ζαντες απο Κ8 (δεν παιζει,ειναι κακασχημες...) ή τορνιρω τις δικες μου ενα πασο και κατεβαζω την εδραση των δισκοπλακων για να ερθει στο offset της δαγκανας... Το καλο ειναι οτι μπορω να κατεβασω μεχρι 4 χιλιοστα χωρις να πειραξω σπειρωμα...Θα δουμε... Ο αξονας του τροχου ταιριαζει ακριβως..

Το τεποζιτο και η ουρα πρακρτικα εχει τελειωσει..Αυτο που μενει ειναι να γινει η κατασκευη πισω για να εδραστει το αμορτισερ και να δω αν χρειαστει καμμια ψιλομετατροπουλα λογω του βαρελιου του αζωτου...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Qbm0

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Yx3q

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... F1yt

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Uf8c

Ο τροχος πηρε φωτια λεμεεεεεε Laughing Laughing

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 16uh

Ολα οι σιδηροδουλειες πισω θα γινουν απο σεπτεμβριο,που θα γυρισουμε απο διακοπες....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:54

To κιτακι αυτο ειναι για 2004+.. Για 1993 που ειναι το δικο μου ειναι αυτο http://www.ebay.com/itm/1200cc-Big-Bore-Conversion-Kit-Wiseco-9-5-1-Silver-Harley-Sportster-1986-2003-/231024934788?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item35ca28bf84&vxp=mtr

Μετα θα χρειαστω σιγουρα καρμπυρατερ,αλλα αυτο ειναι το ευκολο της υποθεσης..

:xm:

Εκτος της επιπλεον δυναμης,θα εχει πλακα και η ΤΕΡΑΣΤΙΑ απωλεια βαρους...Η κουτα που βαζω τα μαμα,τωρα πρεπει να ζυγιζει ευκολα 70 κιλα,και εχω να αφαιρεσω 8-10 κιλα ακομα ευκολα...
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Nzfz

Mεσα τον κιτρινο κυκλο ειναι μια λαμα 3Χ1Χ40 ΜΑΣΙΦ Shocked Και θα φυγει ολο το τριγωνο μεσα στον κοκκινο κυκλο...

Αυτη την στιγμη αν το πιασεις απο τις σιδεριες πανω απο τους τροχους το σηκωνεις για πλακα..

Αλλα ειλικρινα βλεπεις την συναρμολογηση και γελας..Οταν το συναρμολογουσαν πρεπει να ειχαν διπλα τους οι εργατες ενα κουβα με βιδες και να εβαζαν οτι τους εκανε.. Σκεψου μονο οτι στο αξονακι του πισω φρενου το ρυθμιστικο ειναι σε μετρικο και η κοντρα σε ιντσες..... Το παξιμαδι του γραναζιου ειναι 48αρι και η βιδα του λαιμου θα μπορουσε ευκολα να ειναι μπουλονι φορτηγου... Καραβισια τεχνολογια... Και την χρυσοπληρωνουν κιολας...Αμα το μηχανακι δεν υπηρχε ευκαιρο,ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το επαιρνα...

Γενικα πουθενα δεν εχει γινει οικονομια βαρους και γι'αυτο εχω τοσο τραγικη απωλεια στο ξεμονταρισμα...

Οποτε... 130-140κιλα (εκτιμωμενο τελικο βαρος) + καμμια70αρια αλογακια= Ο ΧΑΡΟΣ ΒΓΗΚΕ ΠΑΓΑΝΙΑ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:55

Λοιπον,προοδευασαμε λιγακι αυτες τις μερες..

Για το ψαλιδι αποφασισαμε να φτιαξουμε στην φρεζα προεκτασεις ωστε να βαλουμε τον μαμα μαμα πισω αξονα μαζι με τα πλακακια ωστε να ειναι οσο πιο εργοστασιακο γινεται.. Μολις τελειωσω με αυτα,θα ξεκινησουμε το ψαλιδι,ωστε η γεφυρες που θα κολληθουν να ξεκινανε απο την προεκταση.

Φωτο απο την κατασκευη δεν εχω προς το παρον,διοτι την κατασκευη αυτων εχει αναλαβει ο costaszzr1100,ο οποιος ως γνωστον,οταν φτιαχνει κατι,πρεπει να κανει μηχανολογικο σχεδιο σε CAD και να περασει εγκριση απο το ΕΜΠ, ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι μπορει να σηκωσει αξονα τριαξονικο φορτωμενου 2 φορες υπερβαρου,με βαρος μικροτερο του μαμα και κοστολογιο περιπτερου.... Αν τον φωτισει ο μεγαλοδυναμος (και δεν τον πιασουν τιποτα αρθριτικα Laughing ),ελπιζω μεχρι την δευτερα-τριτη να τα εχω..

Εν αναμονη λοιπον εκατσα και ασχοληθηκα με την εισαγωγη..
Ο cks μου προτεινε κιτ φιλτροχοανης για να εχω αρκετο αερα για μετα whistle Η Κ&Ν βγαζει ενα κιτακι το οποιο το βρισκω στο ebay 230-250 δολλαρια,τιμη που θεωρω κοροιδια για ενα κουρμπαρισμενο σωληνα και μια φιλτροχοανη...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 63-1126P

Παραλληλα ειδα σε φωτο κατι εισαγωγες σαν αυτη

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... S5f2wvihrp4l6gp3

παλι σε κατι κουφες τιμες,οποτε ειπα να φτιαξω μια ανθρακοννηματικη.. Η κατασκευη θα ειναι διαιρουμενη.Μια πλακα προς την μερια του μοτερ,που θα βιδωθει πανω στο καρμπυρατερ και ενα καπακι που θα βιδωθει πανω στην πισω πλακα με αποστατακια εσωτερικα για να μην το πιεζει...Για να το κανω ανθρακοννηματινο ομως πρεπει να φτιαξω καλουπι.Για να φτιαξω καλουπι,πρεπει να φτιαξω ενα πρωτοτυπο.. Παμε να το φτιαξουμε..

Αρχικα σχεδιασα περιπου το γενικο σχημα

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Rd1f

Πηρα 2 τουβλακια σφουγγαρι ανθοδετικης που μου ειχαν περισσεψει,τα κολλησα και ξεπατικοσα το σχεδιο απο το χαρτι,τα εκοψα...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... P3ff

Το εφερα στο τελικο του σχημα και το απολτελεσμα ειναι αυτο

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Khmz

Πανω στο μηχανακι θα ειναι περιπου ετσι

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Dlk8

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Mr5l

Το εκανα επιτηδες μακρυτερο και παχυτερο ωστε να μπορω να το μικρυνω οσο θελω..

Το περασα πολυεστερα

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 1hco

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Og9e

3 ωριτσες μετα το καθαρισα εσωτερικα και γυρω γυρω

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 9931

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 3y63

Και μετα απο λιγο στοκο και στοκο πιστολιου...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Wdgp

Τωρα θελει τριψιμο,ασταρωμα,ξανα τριψιμο και ενα βερνικακι για να μου κανει τελεια επιφανεια ωστε να καλουπωσω...Κοινως σχεδον τελειωσαμε Very Happy

Επισης ειμαι στην φαση να παραγγειλω φαναρακι για μπροστα..
2 οι δρομοι...
Ο ενας λεει κλασσικο φαναρι με ριγωτο τζαμι
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 110361_hlight_bottom_4_5_blk_ch_03_full_1024x1024

και ο αλλος λεει κλασσικο σχημα αλλα clear τζαμι με angel eye.. To εχω δει και μαμαει..
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... M48jvxgC1dzhCOJgL3zjHZA

Ποιο λετε;;;;; Με δεδομενο οτι ολο το concept βασιζεται στην ιδεα κλασσικη μορφη-συγχρονες λυσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:56

Επιδίωξε να βάζεις 1-2 φωτογραφίες ανα πόστ..
Ήδη με 40 φωτογραφίες, θέλει κάποια ώρα να ανοιξει η σελίδα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 5:59

Τα κανω copy paste απο αλλο θεμα... Υπαρχει προβλημα με τις πολλες φωτο;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 6:00

Μετα απο σχεδον 4 ΜΗΝΕΣ,εδεησε ο μεγαλοδυναμος (πολυ στην θρησκεια το εχω ριξει..) και εσωσε η γρια κοκκαλιαρα και τελειωσε τα πλακακια,τα οποια και μπηκαν σημερα στο ψαλιδι...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 1503844_10201035864201813_639716204_n

Το καθοριστικο ραντεβου ειναι για την Πεμπτη,οταν και θα κατεβασουμε μοτερ,θα κοψουμε τα περισσευουμενα σιδερα και θα ξαναανεβασουμε το μοτερ.

Ο λογος ειναι οτι για να κολληθουν οι γεφυρες στο ψαλιδι και η υποδοχη του αμορτισερ στο πλαισιο και παραλληλα να εχω το περισσοτερο βαρος πανω στο μηχανακι ωστε να μπορεσω να υπολογισω τα υψη πισω... Το στατικο sag λοιπον που καθοριζει το συνολικο υψος της μοτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 6:02

thodorisk έγραψε:
Τα κανω copy paste απο αλλο θεμα... Υπαρχει προβλημα με τις πολλες φωτο;;

Μόνο σε μέλη με αργή σύνδεση... γι'αυτο το λόγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 6:03

οκ..Μολις τελειωσω θα κανω μια επαναληψη και θα σβησω τις αχρηστες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 6:04

Τον τελευταιο καιρο εχουν γινει διαφορες δουλιτσες...

Ξεκινησαμε απο το αμοστισερ το οποιο θα ειναι ενα απο cbr600f του καποτε με ξεχωριστο δοχειο αζωτου... Δεν μας βολευε το μαμα σωληνακι και φτιαξαμε ενα καινουργιο οπως και factory βασουλα για να τοποθετηθει το δοχειο αζωτου πανω απο το αμορτισερ..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Sfbo

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 20ag

ειπαμε οτι το αμορτισερ θα εδραθει ΠΑΝΩ στην κεντρικη ραχοκοκκαλια του πλασιου οποτε θελουμε ενα μοχλικο.Σπαζοκεφαλια ηταν ελαφρως διοτι επρεπε το μοχλικο να ειναι ετσι σχεδιασμενο ωστε να "μεταφραζει" 100 χιλ διαδρομης τροχου σε 33 χιλιοαστα διαδρομης αμορτισερ... Τελικα την λυση την εδωσαν τα συνημιτονα και καταληξαμε σε ενα ορθογωνιο τριγωνο των οποιων οι πλευρες ειναι 78χιλ και 40χιλ για μεγιστη εκτροπη 25 μοιρες απο το ενα τερμα στο αλλο...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 10v2

Η εδραση του μοχλικου πανω στο πλαισιο ηταν ο ΟΡΙΣΜΟΣ της σπαζοκεφαλιας... Ο αξονας μεταδοσης της δυναμης επρεπε να πεφτει σε συγκεκριμενο σημειο,επρεπε να εχουμε και συγκεκριμενη αποσταση απο το πλαισιο για να χοραει το αμορτισερ... Καταληξαμε οτι πρεπει ο αξονας περιστροφης να ειναι περιπου 30χιλ ΕΞΩ απο το πλαισιο... Κατασκευαστηκε βαση με σωληνακι και μακαρονοτο ρουλεμαν στο οποιο τοποθετηθηκε αξονας με Μ8 τρυπα στο κεντρο ωστε να μην υπαρχει βιδα-παξιμαδι,αλλα δυο βιδες απο τις δυο πλευρες... Επισης κατασκευαστηκαν βασεις για την γεφυρα του ψαλιδιου με ball joint ωστε να μεταφερθει η δυναμη απο το ψαλιδι στο μοχλικο... Ο αξονας μεταδοσης για τα δοκιμαστικα ειναι 3 Μ12 βιδες κομμενες με μουφες... Ο τελικος αξονας θα ειναι οριχαλκινος 8-)

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... B3oa

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Xlna

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 58j6

Μετα λοιπον απο μπυρες,μπινελικια,ηλεκτροκολλησεις,μουτζουρα και ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Xe6k

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Ubgj

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Qlm6


ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι

[size=200]ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΧΛΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!![/size]

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 7pv0

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Rd4f

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... F5aw

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Ud4k

Και ενα μικρο βιντεο με την λειτουργια..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodorisk
Μέλος
Μέλος
thodorisk


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 6:05

Τον τελευταιο καιρο προοδευσαμε λιγακι ακομα!!

Κατ'αρχας εγκαταλειφθηκε το προτζεκτ ανθρακονηματινο τεποζιτο-ουρα και αποφασιστηκε να μπει μεταλλικο τεποζιτο και μια ουρα δισελη οπως η παρακατω..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1781

Τεποζιτο βρηκα ενα απο δικυλινδρο ΚΖ750 του 70-φευγα το οποιο ενω εξωτερικα ηταν σε ασχημη κατασταση,εσωτερικα ηταν σαν καινουργιο!!! Πουτ@να Kawasaki..... Κοπηκε στην μεση για να μπει το αμορτισερ και στρογγυλοκαθισε στο πλαισιο του sportster...

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1809
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1825

Η επομενη δουλεια που εγινε ηταν η κατασκευη του ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ υποπλαισιου.. Φτιαχτηκαν στον τορνο βασουλες που κολληθηκαν πανω στο πλαισιο,οπως και κωνικες βασεις για τις κατω βασεις του υποπλαισιου οι οποιες κολληθηκαν στις οπες που ειχαμε αφησει απο το κοψιμο του μαμα υποπλασιου.. Πηρα σωληνα Φ18 με 2χιλ παχος τοιχωματος και ειπα να το κουρμπαρω μονος μου..Ετσι κι αλλιως και να το χαλαγα,2 ευρω για 3 μετρα πληρωσα....

Για αρχη πηρα ενα κομματι MDF παχους 30χιλ,πανω στο οποιο σχεδιασα το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του υποπλαισιου μου. Το πηγα σε ενα φιλο μαραγκο με κορδελα,το εκοψα,το λειανα, το στερεωσα πανω στον παγκο μου και σιγα σιγα,ζεσταινοντας το σιδερο σε βαθμο κοκκινισματος,το γυρναγα μεχρι να παρει την επιθυμητη μορφη..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1844
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1843

Στην συνεχεια κολλησαμε πανω του τις βασεις,κοψαμε και δυο σιδερα για το κατω μερος του υποπλασιου,τα τσιμπησαμε και βουαλα!!! Το μπουρδελακι αρχιζει και παιρνει μορφη!!!!

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1855
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1851
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... IMG_1850
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Harley

Και επειδη δεν μπορουσα να το εχω να με κοιταζει αληθωρο οταν δουλευω,τελειωσα το φαναρι του..

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... 10150592_10201621082591907_7797709550997940304_n

Φαγαμε σκαλωμα ομως με το ψαλιδι...καιιιιι.....εεεεεεεε.....ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λύκος
Μέλος
Μέλος
Λύκος


Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 19:59

Εχω παει αδιαβαστος!!!!!!!!!!!!!!!!!  drool 

Κι αλλοοοοοοοοοοο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gasoline joker

gasoline joker


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 23/04/2014
Ηλικία : 42
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty23.04.14 20:34

πολυ καλη δουλεια μπραβο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hill

hill


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 23/04/2014
Τόπος : στο γκαραζ
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty24.04.14 21:05

πολλυ ενδιαφερον!!!! θελω να δω πως θα τελειωσει!!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chrismorbid

Chrismorbid


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 23/04/2014
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty24.04.14 21:43

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ....ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ....δωσε πραμα αδερφε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stergios

stergios


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 23/04/2014
Τόπος : χαλκιδικη
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty31.05.14 21:24

ζαλιστηκα... η δουλεια σου φιλε ειναι σε αλλο επιπεδο... απο περιεργεια εχεις σπουδασει κατι ή απλα εχεις τεραστια τρελα και πιανουν τα χερια σου??? οπως και να 'ναι εμεις θα περιμενουμε την συνεχεια... τα καλουπια για τεποζιτο και ουρα που εκανες ειναι "αντε γεια"... keep up...  good1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stergios

stergios


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 23/04/2014
Τόπος : χαλκιδικη
Άντρας

Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....   Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project.... Empty02.06.14 23:21

αστο δεν χρειαζεται απαντηση... μετα απο αυτα που ειδα στο fb μου λυθηκαν οι αποριες... πρεπει να εχεις τελειωσει καποιο απο εκεινα τα "αντε γεια- ολα τα λεφτα- γαματα" πανεπιστημια μηχανολογιας της ευρωπης... δεν υπαρχει αλλη εξηγηση... Surprised 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Sportster 883 F@CK THE FACTORIES project....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Motorcycle Restoring & Customizing :: Ανακατασκευές/Βελτιώσεις-
Μετάβαση σε: