Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

* Αγωνιστικά νέα
* Chopper & Cruiser
* Enduro & Motard
* Motocross & Trial
* Naked
* On-Off Road
* Scooter, 3 τροχοί & ATV
* SuperSport
* Touring & Sport-Touring
* Ηλεκτροκίνητα & Υβριδικά
* Κλασσικές, Αντίκα & Cafe racer
* Τεχνικά θέματα
* Αρθρα
* Φωτογραφικό υλικό

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Καλή περιήγηση!
Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

* Αγωνιστικά νέα
* Chopper & Cruiser
* Enduro & Motard
* Motocross & Trial
* Naked
* On-Off Road
* Scooter, 3 τροχοί & ATV
* SuperSport
* Touring & Sport-Touring
* Ηλεκτροκίνητα & Υβριδικά
* Κλασσικές, Αντίκα & Cafe racer
* Τεχνικά θέματα
* Αρθρα
* Φωτογραφικό υλικό

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Καλή περιήγηση!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ελληνικό Φόρουμ Μοτοσυκλετισμού
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Big Brother

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
bull
Μέλος
Μέλος
bull


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : α. Νικολαος-Κρητη
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Big Brother   Big Brother Empty23.02.11 13:28

Ειχε χθες στον ΣΚΑΙ νομιζω θεμα με τις παρακολουθησεις και τις καμερες. Εδω και πολλα χρονια βεβαια η Αμερικη εχει τα συστηματα να παρακολουθει τα παντα ολα, και το κανει.
Αυτο ομως που με εβαλε σε σκεψεις ειναι το ποσο καλο κανουν σχετικα με την καταπατηση της ιδιωτικοτητας μας απο τη μια και το οτι πως θα μπορουσε κατι τετοιο να σταματησει τη στιγμη που υπαρχει η γνωση και η τεχνολογια/τεχνογωσια να γινει. Απο τη μια θελεις να εισαι ανωνυμος αναμεσα στο πληθος, χωρις να σημαινει αυτο πως εχεις κατι να κρυψεις, αλλα θελεις και την ασφαλεια σου. Δεν θα δεις με κακο ματι μια καμερα στο παρκινγκ αν ετσι θα εχει καποιος υπαλληλος σταματησει ενα επιδοξο κλεφτη ή θα εχει βοηθησει στην συληψη αυτου που εκλεψε τη μηχανη ή το αυτοκινητο σου. Δεν θελεις να σε παρακολουθουν οταν περπατας σε ενα δρομο ή ενα μαγαζι κοιτωντας βιτρινες και προιοντα αλλα αν πιαστει αυτος που σε ξαλαφρωσε απο το πορτοφολι σου γιατι καποιος παρακολουθουσε μια οθονη συνδεμενη με μια καμερα που καποια στιγμη "επεσες στο πεδιο της" δεν θα ησουν ευνωμον?
Δε θελεις την καμερα στην εθνικη οδο για να δοκιμασεις τελικες με το νεο γραναζωμα αλλα ποιος δε θα ηθελε ο μλκς που "πεταξε" το λεωφορειο στο γκρεμο να ειχε "κοψει" γιατι υπηρχαν καμερες?
Απο την αλλη υπαρχει το ηθικο, εδω θα χρησιμοποιησω ενα προσωπικο παραδειγμα μηπως καταφερω να δωσω οσο καλυτερα μπορω το διλημμα.
Τεχνιτη γονιμοποιηση, εγω ειμαι εναντιων. Απο τι στιγμη που υπαρχουν παιδια χωρις γονεις, ή με γονεις που ουτε γατα δεν ειναι ικανοι να αναθρεψουν γιατι να μην δωσουμε σε αυτα μια ευκαιρια στη ζωη?
Η γυναικα μου εχει αντιθετη γνωμη, ναι μεν συμφωνει μαζι μου αλλα πιστευει πως αφου υπαρχει η δυνατοτητα ,για οσους εχουν την οικονομικη ανεση, να "ζησουν" το μεγαλειο του να "μεγαλωνεις" μια νεα ζωη μεσα σου ειναι δικαιωμα της καθε γυναικας να μην υιοθετησει και να προχωρησει σε τεχνιτη γονιμοποιηση.
Ειναι σωστα και αποδεκτα και τα δυο, αυτη ειναι η γνωμη της.
Καπως ετσι βλεπω και το θεμα της παρακολουθησης με καμερες. Καταλαβαινω το ηθικο σε αυτον που λεει "δε θελω να με παρακολουθεις" αλλα αφου υπαρχει η δυνατοτητα και η τεχνολογια να σωσεις μια περιουσια ή ζωες παρακολουθοντας, καταλαβαινω και αυτον που λεει ναι.
Πως τελικα αποφασιζεις για το τι ειναι σωστο και ηθικα πιο αποδεκτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Μέλος
Μέλος
Vales


Αριθμός μηνυμάτων : 517
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 56
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty23.02.11 16:30

Ωραίο θέμα.

Το να αποφασίσει κάποιος πιο είναι το σωστό, έχω την εντύπωση πως δεν σηκώνει και πολύ συζήτηση. Το μεγάλο θέμα όμως είναι, πως αυτό (το σωστό δλδ) μπορεί να κρατηθεί μέσα στα όρια της ηθικής, και φυσικά των προσωπικών δεδομένων.

Η μέχρι τώρα πορεία του όλου συστήματος, μας έχει δείξει πως ηθική και προσωπικά δεδομένα ''πάνε περίπατο'' εκτός κι αν είσαι παιδεραστής, έμπορος ναρκωτικών, βιαστής κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty23.02.11 23:01

Εχει σημασία ποιός κοιτάει το μόνιτορ της κάμερας.....
Εχει έρθει ενα μεγάλο κύμα τρομοκρατίας απο τα ΜΜΕ που μας κάνει να κλειδωνόμαστε σπίτια μας...
Ας τα πάρουμε απο την αρχή λοιπόν.

Μας ταΐζουν καθημερινά με φόβους πως η ζωή μας βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο απο:
Ανεξέλεγχτες Θρησκευτικές οργανώσεις
Ανεξέλεγχτους Αλλοδαπούς
Ανεξέλεγχτες Ληστείες
Ανεξέλεγχτους Βιασμούς
Ανεξέλεγχτες Δολοφονίες
Ανεξέλεγχτους οδηγούς
Ανεξέλεγχτη φοροδιαφυγή
Ανεξέλεγχτους γειτόνους
Ανεξέλεγχτα σχολεία
Ανεξέλεγχτη παιδεία
Ανεξέλεγχτη ιστορία
Ανεξέλεγχτοι καμικάζι
Ανεξέλεγχτες τροφές
Ανεξέλεγχτοι Γιατροί
Ανεξέλεγχτη Μαφία
Ανεξέλεγχτη πολιτική
Ανεξέλεγχτοι άνθρωποι = Ανεξέλεγχτο ΜΕΛΛΟΝ....

Αν δεν μας πασάρουν τον φόβο, πως θα μας πασάρουν την λύση??
Η λύση που βοηθάει τους κυβερνόντες (οχι αναγκαστικά πολιτικά πρόσωπα) να ελέγχουν τα πάντα μέσα απο κάμερες, απο δορυφόρους, απο κινητά, απο υπολογιστές...

Τελευταία χρόνια η "ασφάλεια" (Αστυνομία, σεκιουριτάδες, ομάδα Α,Β,Γ.. Ομάδα Δίας, Ομάδα Ερμής, Ομάδα Τοξότης, Ομάδα Μπάμιας....) έχει κατακλύσει τους δρόμους για την "προστασία του πολίτη".

Την μία θα μας επιτεθεί ο Ομπάμας
Την άλλη θα εξεγερθεί ο Αγρότης
... και το παραμύθι συνεχίζεται... για την προστασία των πολιτών? Μπά! Για την προστασία των αρχόντων στην κορυφή της πυραμίδας!!

Μας μάθανε πως να φέρεσαι ανθρώπινα, σημαίνει πως φέρεσαι και αναρχικά, εφόσον δεν ζείς και κινείσαι στο καλούπι που ετοίμασαν για εσένα και την οικογένεια σου που ονομάζουν "κοινωνία".

Το παραμύθι με τις κρυφές κάμερες για την προστασία μας με 100 παραδείγματα στα ΜΜΕ είναι αρκετά να σε φοβίσουν... ομως ειλικρινά... πόσα απο τα γεγονότα που βλέπεις απο την προπαγάνδα της τηλεόρασης συμβαίνουν και στη ζωή σου???

Η επιδίωξη των "μεγάλων" είναι ο πλήρης έλεγχος... για να ζήσουμε ελεύθεροι στην μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου που ονομάζεται Γή.

Μπορώ να ανφέρω πολλά ακόμη, αλλά θα περιμένω και ανταπόκριση απο όσους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα...

Όσο αφορά αυτο που συζήτησες με την γυναίκα σου...
Μην μπερδεύουμε την ιατρική επιστήμη με τον πλήρη έλεγχο της ανθρωπότητας που σχεδόν έφτασε....
Και ναι, καταλαβαίνω την γυναίκα σου.. "ειναι δικαιωμα της καθε γυναικας να μην υιοθετησει και να προχωρησει σε τεχνιτη γονιμοποιηση"....
Φαντάσου πως απο παιδική ηλικία οι γυναίκες ζουν και αναπνέουν για την στιγμή που θα "φουσκώσουν"... "Τόσα χρόνια κουβαλάω μήτρα και ωοθήκες.. καιρός να νοιώσω και πως δουλεύουν" Laughing
Δεκτόν μέν αλλά, άλλο το συναίσθημα αγάπης ενός ορφανού που θα γνωρίσει αληθινή αγάπη απο θετούς γονείς... και άλλο η μητρότητα που ξεκινάει απο την σύλληψη.

Αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
bull
Μέλος
Μέλος
bull


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : α. Νικολαος-Κρητη
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty23.02.11 23:45

Eιναι καποια σημεια που δεν θα με εβρισκαν αντιθετο στη χρηση καμερων, πχ παρκιν/σταθμοι μετρο/τρενων/λεωφωρειων/αεροδρομια. Θα περιμενω ομως να δω και αλλες γνωμες.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την bull στις 24.02.11 13:00, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 0:02

Απο κάμερες ξεκινήσαμε, στις ορμόνες και τα ένστικτα προχωρήσαμε, στο αν θα δώσουμε χρήματα για τεχνητή γονιμοποίηση το γυρίσαμε... για να καταλήξουμε οτι αγόρασες 3 μηχανές... μάλιστα. oh well
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
Vales
Μέλος
Μέλος
Vales


Αριθμός μηνυμάτων : 517
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 56
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 3:07

Εγώ θα επανέλθω στο κύριο θέμα του θρεντ σου, και θα πω πως συμφωνώ με τον Μένο. Όλα για τον έλεγχο... για το μάντρωμα... http://antegeia-vales.blogspot.com/2011_01_01_archive.html ρίξτε μια ματιά και πείτε μου που διαφωνείτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 3:32

Vales έγραψε:
Εγώ θα επανέλθω στο κύριο θέμα του θρεντ σου, και θα πω πως συμφωνώ με τον Μένο. Όλα για τον έλεγχο... για το μάντρωμα... http://antegeia-vales.blogspot.com/2011_01_01_archive.html ρίξτε μια ματιά και πείτε μου που διαφωνείτε.
Πολύ καλό κείμενο!!!
Μου άρεσε ιδιαίτερα (και το επικολλώ εδώ) η παρακάτω παράγραφος.

8. ΕΝΘΑΡΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ

Προωθήστε στο κοινό την ιδέα ότι είναι της μόδας να είσαι ηλίθιος, χυδαίος και αμόρφωτος.


Αξίζει πραγματικά να διαβαστεί όλο!! good1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
bull
Μέλος
Μέλος
bull


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : α. Νικολαος-Κρητη
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 13:44

Δεν μιλησα για κρυφες καμερες αλλα και κρυφες να ειναι, στα σημεια που εχω προαναφερει δεν βλεπω το "κακο" εκτος και εχω κατι να κρυψω. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι η παραβατικοτιτα στις μερες μας εχει φτασει σε μεγαλα νουμερα. Υπαρχει περιπτωση, νομιζω στην Πατρα, οπου κλεφτης εστειλε στο δικαστηριο το θυμα γιατι η εξιχνιαση του εγγληματος (κλοπη του βαν του μαγαζιου) εγινε απο κλειστο κυκλωμα που ειχε βαλει ο ιδιοκτητης στο μαγαζι του αφου τον ειχαν κλεψει πολλες φορες στο παρελθον.
Παραβιαση προσωπικων δεδομενων!
Του κλεφτη??? Και ομως του κλεφτη!
Μηπως το παρακανουμε με τα ανθρωπινα δικαιωματα? Ποιος δλδ εχει δικαιωματα, ο βιαστης? Ο παιδοφιλος? Ο εμπορος ναρκωτικων?
Καμερες εχει στη Μαρινα που εργαζομαι, εχουν βοηθησει παρα πολλες φορες ειδικα τη νυχτα. Ο τοπικος πληθυσμος θελει να περπατα αλλα εγω και οι αλλοι συναδελφοι δεν μπορουμε να ειμαστε σε πολλα μερη ταυτοχρονα και να τους ελενχουμε ολους, δεν ερχονται ολοι μονο για περπατημα, με τις καμερες ομως εως ενα βαθμο εχουμε καταφερει και εχουμε αποτρεψει κλοπες αλλα και βανδαλισμους.

Το κειμενο σου Βαλε, κατα τη γνωμη μου παντα, απαιτει ατομα "μη σκεπτομενα" για να εχει αποτελεσματα.

Μενο, ενα απλο παραδειγμα ηταν, δεν εκανα μοστρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 19:59

Κώστα,συμφωνούμε η όχι στην τοποθέτηση ματάκιδων (κάμερες), το μέλλον θα αποτελέσει την κάμερα ως βασική προυπόθεση στην ζωή όλων μας...
Οπου πάς και όπου βρεθείς, θα παρακολουθείσαι....
Δεν είναι αναγκαίο να είσαι κλέφτης η βιαστής για να ενοχλείσαι απο τις κάμερες... εγω ενοχλούμαι μόνο που έχω εναν ματάκια να με χαζεύει και να καταγράφει την κάθε μου κίνηση...
Με αυτό το τρόπο θίγομαι... όπως και οταν τσεκάρουνε τα χρήματα μου στα σουπερμαρκετ αν είναι πλαστά η όχι... κατηγορούμαι για πλαστότητα μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου!!
Ετσι νοιώθω και με τις κάμερες...
Δεν είναι τυχαίος ο κανόνας "Μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά".
Για να πιάσουν τον κλέφτη, θα "σκανάρουν" και τον τίμιο...τώρα θα μου πείς, εφόσον η φωλιά μου είναι καθαρή, για ποιό λόγο να ανησυχώ... Ανησυχώ φίλε μου διότι η ζωή μου πλέον θα έχει την στάμπα του κατηγορουμένου (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου) ως ότου πεθάνω!!
Αυτό και μόνο είναι αρκετό!!

Οσο αφορα την προηγούμενη απάντηση μου...
Επειδή ο γραπτός λόγος πολλές φορές μπορεί να θεωρηθεί κατηγορηματικός... απλά ήθελα να επισημάνω πως είχαμε ξεφύγει παντελώς απο το θέμα του thread. Αν ο τρόπος μου ήταν προσβλητικός, ζητώ ταπεινά συγνώμη. hi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
Vales
Μέλος
Μέλος
Vales


Αριθμός μηνυμάτων : 517
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 56
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 20:18

Ξέρεις Κώστα πόσο είναι το ποσοστό των μη σκεπτόμενων? Τεράστιο!!!

Άλλωστε το προωθούν για να το κάνουν μόδα... Προωθήστε στο κοινό την ιδέα ότι είναι της μόδας να είσαι ηλίθιος, χυδαίος και αμόρφωτος.
... όλοι μας θα έχουμε στον κύκλο μας τέτοια άτομα πιστεύω. Μοδάτους εννοώ.

Και αφού τελικά μας φέρουν εκεί που θέλουν, και ευκαιρίας δοθείσης, θα βγάλουν πάλι λεφτά... πολλά λεφτά... http://antegeia-vales.blogspot.com/2010/10/blog-post_04.html ... συγνώμη αν κάποιοι νομίσουν πως τα ανακατεύω, αλλά εγώ προσπαθώ να τα συνδέσω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bull
Μέλος
Μέλος
bull


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : α. Νικολαος-Κρητη
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 22:25

Μενο, δεν με προσβαλες ηταν οντως υπερβολικο το παραδειγμα και η υπερβολικη περιγραφη εντελως εκτος του θεματος που εγω ανοιξα. good1
Εχεις δικιο σε αυτα που λες και αυτη ειναι η κακη χρηση, σε ολα οσα ανθρωπος πρεπει να εχει τον ελενχο το λαθος ειναι σχεδον δεδομενο.
Απο την αλλη ομως αυτα δεν λενε και καποιοι για τις μηχανες? Μηχανηματα του διαολου που σκοτωνουν κοσμο, να καταργηθουν ή να γινουν τοσο αδυναμες ωστε να ειναι αδυνατο να χτυπησεις.
Απο την αλλη δεχεσαι την τεχνολογια που σου πασαρει ο καθε μαρκετινιστας γιατι θα κανει τη ζωη σου καλυτερη, ασφαλεστερη, γρηγοροτερη και τα σκας για συνδιασμενα φρενα και abs, και anti-spin και οτι αλλο θελεις κανοντας σε πιο τεμπελη. Γιατι ειναι τεχνολογικα ανωτερο. Αυτο δεν κανει και μια καμερα σε ενα δημοσιο χωρο ομως? Ελενχει το χωρο καλυτερα απο ενα ή εικοσι ενα φυλακες?!?
Αυτο που με εκανε να ξεκινησω το θεμα και να κανω το συνηγορο του διαβολου ειναι αυτο, η τεχνολογια παει μπροστα, με μεγαλα αλματα. Μπορει η ανθρωποτητα για χαρη ιδεων και αρχων να μεινει πισω?

Αυτα Βαλε στο αμερικα, εδω ουτε τα σπιτια μας δεν ασφαλιζουμε οχι να δωσουμε ενα σεβαστο ποσο για αν και ποτε. Ισως πεντε ή δεκα να το εκαναν αλλα οι πιο πολλοι, μπα.
Και για το "Προωθήστε στο κοινό την ιδέα ότι είναι της μόδας να είσαι ηλίθιος, χυδαίος και αμόρφωτος", ρε φιλε εγω αυτο δεν το εχω δει πουθενα στην ελληνικη τηλεοραση.
Τι εχω δει?
Πως αμα δεν εισαι φουστης προκοπη δε βλεπεις! 'Η μηπως οχι?
Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bull
Μέλος
Μέλος
bull


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : α. Νικολαος-Κρητη
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 22:44

Edit, οποιος πιστευει πως η αναφορα σε "συνδιασμενα φρενα και abs, και anti-spin" ειναι μπηχτη για τα xx που οδηγατε, πολυ καλα καταλαβε! Bravo
Εμεις στη YAMAHA ειμαστε μπρουταλ χαρακτηρες! laughing2 laughing2 laughing2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 23:46

bull έγραψε:

Απο την αλλη ομως αυτα δεν λενε και καποιοι για τις μηχανες? Μηχανηματα του διαολου που σκοτωνουν κοσμο, να καταργηθουν ή να γινουν τοσο αδυναμες ωστε να ειναι αδυνατο να χτυπησεις.
Απο την αλλη δεχεσαι την τεχνολογια που σου πασαρει ο καθε μαρκετινιστας γιατι θα κανει τη ζωη σου καλυτερη, ασφαλεστερη, γρηγοροτερη και τα σκας για συνδιασμενα φρενα και abs, και anti-spin και οτι αλλο θελεις κανοντας σε πιο τεμπελη. Γιατι ειναι τεχνολογικα ανωτερο. Αυτο δεν κανει και μια καμερα σε ενα δημοσιο χωρο ομως? Ελενχει το χωρο καλυτερα απο ενα ή εικοσι ενα φυλακες?!?
Αυτο που με εκανε να ξεκινησω το θεμα και να κανω το συνηγορο του διαβολου ειναι αυτο, η τεχνολογια παει μπροστα, με μεγαλα αλματα. Μπορει η ανθρωποτητα για χαρη ιδεων και αρχων να μεινει πισω?
Η διαφορά Κώστα είναι πως η προώθηση του δικύκλου 30 εως 3.000cc δόθηκε ως επιλογή στους ανθρώπους για την μετακίνηση τους.. όπως φυσικά και το αυτοκίνητο.
Η τοποθέτηση κάμερας και δορυφόρων έγινε στο όνομα της "προόδου και ασφάλειας", άσχετα αν ο αρχικός σκοπός είναι απόλυτα στρατιωτικός γύρω απο την παρακολούθηση στρατιωτικών βάσεων κλπ. κλπ.
Προχωράω την συζήτηση ξεδιπλώνοντας και άλλα συστήματα παρακολούθησης όπως το RFID chip, κάρτες πολίτη, δορυφορικά σήματα... και άλλα.
Η τελική εικόνα που θα έχουμε σε μερικά χρόνια είναι αυτή.... (3 δεκάλεπτα βίντεο).

Μέρος 1ο





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 23:46

Μέρος 2ο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty24.02.11 23:47

Μέρος 3ο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
Vales
Μέλος
Μέλος
Vales


Αριθμός μηνυμάτων : 517
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 56
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty25.02.11 0:01

Τα ''συνδυασμένα'' μια χαρά είναι Κώστα, με έχουν σώσει πολλές φορές. old man

Από το Αμέρικα ξεκινάνε όλα ρε... από που ήθελες να είναι οι ''κατασκευαστές''?
Από την Νέα Παπούα?

υ.γ.
Στην Ελληνική τηλεόραση, κυριαρχούν φούστηδες βλάκες και μοντέλα. Όλοι έχουν κάτι από όλα εκείνα που αναφέρει η ''μπολντ πρόταση''. Οι περισσότεροι από αυτούς δε, τα έχουν όλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bull
Μέλος
Μέλος
bull


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : α. Νικολαος-Κρητη
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty25.02.11 0:07

Δεν μιλαω για αυτες τις μεθοδους παρακολουθησης!
Εκει μαζι σου!
Αυτη η μεθοδος βεβαια υπαρχει ηδη και δεν νομιζω η γιου,ες,ευ να θελει να μοιραστει τεχνολογια σαν αυτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Big Brother Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Big Brother   Big Brother Empty25.02.11 0:23

Το ντοκυμαντέρ είναι τραβηγμένο στο Λονδίνο.... ήδη μοιράστηκε η τεχνολογία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
 
Big Brother
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Γενικά θέματα :: Καφενείο - Γενικές-
Μετάβαση σε: