Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

* Αγωνιστικά νέα
* Chopper & Cruiser
* Enduro & Motard
* Motocross & Trial
* Naked
* On-Off Road
* Scooter, 3 τροχοί & ATV
* SuperSport
* Touring & Sport-Touring
* Ηλεκτροκίνητα & Υβριδικά
* Κλασσικές, Αντίκα & Cafe racer
* Τεχνικά θέματα
* Αρθρα
* Φωτογραφικό υλικό

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Καλή περιήγηση!
Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.

* Αγωνιστικά νέα
* Chopper & Cruiser
* Enduro & Motard
* Motocross & Trial
* Naked
* On-Off Road
* Scooter, 3 τροχοί & ATV
* SuperSport
* Touring & Sport-Touring
* Ηλεκτροκίνητα & Υβριδικά
* Κλασσικές, Αντίκα & Cafe racer
* Τεχνικά θέματα
* Αρθρα
* Φωτογραφικό υλικό

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Καλή περιήγηση!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ελληνικό Φόρουμ Μοτοσυκλετισμού
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Rossi: Η GP11 δεν στρίβει

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Menos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Menos


Αριθμός μηνυμάτων : 2732
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Earth
Άντρας

Rossi: Η GP11 δεν στρίβει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Rossi: Η GP11 δεν στρίβει   Rossi: Η GP11 δεν στρίβει Empty09.03.11 18:50

Ένα από τα πρώτα πράγματα που ανάφερε ο Valentino Rossi στον Jeremy Burgess και τον Filippo Preziosi όταν οδήγησε την Desmosedici στη Μαλαισία ήταν πως η μοτοσικλέτα δεν μπορούσε να στρίψει σωστά. Απαιτούσε ιδιαίτερη προσπάθεια να ακολουθήσει τη σωστή αγωνιστική γραμμή και είχε πάντα την τάση να μην «ρολάρει» στη στροφή αλλά να σταματάει πρώτα και έπειτα να στρίβει. Αυτό είναι το πρόβλημα που έχει να αντιμετωπίσει ο Rossi με τη νέα του μοτοσικλέτα και όπως λέει ο ίδιος είναι αναγκασμένος να αλλάξει το δικό του στιλ για να την οδηγήσει.

Ο περιορισμένος χρόνος δοκιμών δεν δίνει τη δυνατότητα σημαντικών αλλαγών στη μοτοσικλέτα, έτσι το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι ο «Γιατρός» να προσαρμόσει το στιλ του στις ανάγκες της Desmosedici. «Αυτή η μοτοσικλέτα πρέπει να οδηγηθεί περισσότερο μέσω υπερστροφής. Προκειμένου να στρίψει πρέπει να γλιστρήσεις το πίσω μέρος αρκετά. Από αυτήν την άποψη η Ducati είναι πολύ διαφορετική από τη Yamaha. Αλλά αυτό προσπαθώ να κάνω τώρα για να λύσω το πρόβλημα που έχουμε: κατά τη γνώμη μου με την πάροδο του χρόνου θα μπορέσουμε να βελτιώσουμε την κατάσταση», είπε ο Rossi στο ιταλικό Motosprint.

Σε πολλά σημεία λύσεις έχουν βρεθεί, ωστόσο στο στρίψιμο εντοπίζεται το σοβαρότερο πρόβλημα. «Το στρίψιμο είναι το αδύνατο σημείο μας. Αλλά αυτήν τη στιγμή ο μόνος τρόπος να οδηγήσουμε τη μοτοσικλέτα είναι να προσαρμοστούμε πάνω της, είναι στο DNA της μοτοσικλέτας. Υπάρχουν μερικοί τομείς που έχουμε εντοπίσει τα προβλήματα, έτσι μπορούμε να τα λύσουμε γρήγορα. Μιλάω για τη συμπεριφορά της μοτοσικλέτας στην επιτάχυνση, την καμπύλη ισχύος του κινητήρα, το traction control και όλα τα ηλεκτρονικά. Είμαι αισιόδοξος ότι σύντομα θα δούμε βελτίωση σε αυτούς τους τομείς διότι οι μηχανικοί της Ducati είναι πολύ καλοί και νομίζω ότι τους έχω δώσει ακριβείς ενδείξεις. Για τα υπόλοιπα, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε καλή οδική συμπεριφορά. Πρέπει να προσπαθήσουμε να κάνουμε τη μοτοσικλέτα να στρίβει καλύτερα. Αυτήν τη στιγμή η Desmosedici έχει αρκετή υποστροφή. Είναι στο χέρι μου να προσαρμοστούμε στη μοτοσικλέτα διότι έχουμε λίγο χρόνο στη διάθεσή μας για να κάνουμε τεράστιες αλλαγές. Αλλά όσο δουλεύουμε στην προσαρμογή, θα βελτιώνουμε τη μοτοσικλέτα».

Η αισιοδοξία πάντως δεν λείπει από τον Ιταλό αναβάτη. «Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε. Ποτέ δεν το βάζω κάτω, ούτε η ομάδα θα το κάνει και σίγουρα όχι η Ducati. Έχουμε πολλές ιδέες, απλά πρέπει να τις κάνουμε να δουλέψουν. Είμαι περίεργος να δω τι μπορεί να κάνει η συγκεκριμένη μοτοσικλέτα σε άλλες πίστες, ξεκινώντας από το Κατάρ και με άλλες θερμοκρασίες».

Ο Rossi αναφέρθηκε και στους ανθρώπους που δεν έχουν δει με καλό μάτι τη μετακίνησή του στην Ducati. «Υπάρχουν δύο είδη: το ένα group είναι αυτοί που πάντα ήταν αντίπαλοί μου, άνθρωποι που δεν με συμπαθούν, εκείνοι που στήριζαν τον Biaggi αρχικά, τον Gibernau μετά και τον Stoner. Η δικαιολογία ήταν πως ο Casey οδηγούσε για την Ducati, αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν με συμπαθούν. Δεν μπορώ να κάνω πολλά για αυτό, πρέπει να το δεχτώ. Όσο για το άλλο group, είναι οι φανατικοί της Ducati οι οποίοι πάντα με έβλεπαν σαν αντίπαλο, έτσι τώρα δυσκολεύονται να με δεχτούν στην Ducati. Γενικά, είναι άνθρωποι που δεν έχουν δει με καλό μάτι τη συνεργασία. Αυτούς θα ήθελα να τους πείσω και να τους κερδίσω με τα αποτελέσματα και τους αγώνες μου».

Ο Valentino Rossi θα μετρήσει τις δυνάμεις του στο Κατάρ το προσεχές Σαββατοκύριακο στις τελευταίες δοκιμές πριν την έναρξη της σεζόν.

Πηγή: http://www.msfree.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cbrxx.darkbb.com
Vales
Μέλος
Μέλος
Vales


Αριθμός μηνυμάτων : 517
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Ηλικία : 56
Άντρας

Rossi: Η GP11 δεν στρίβει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rossi: Η GP11 δεν στρίβει   Rossi: Η GP11 δεν στρίβει Empty10.03.11 16:34

Θα πέσει το γέλιο της αρκούδας. Laughing

Θα προσπαθεί να πιάσει Σιμοντσέλλι και δεν θα τον φτάνει!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Rossi: Η GP11 δεν στρίβει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ταχύτερος ο Casey Stoner, 5ος ο Rossi
» Η Yamaha καλωσορίζει στην ομάδα της τον Rossi

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Γενικά θέματα :: Νέα :: Αγωνιστικά νέα-
Μετάβαση σε: